Ratusz w Malborku to cenny zabytek, który jest nieodłącznym elementem historycznego krajobrazu tego miasta.
Stanowi on ważny przykład architektury i ma kluczowe znaczenie dla lokalnej kultury.
Historia
Ratusz w Malborku to budowla o bogatej historii, której początki sięgają lat 1365-1380. Obiekt został wzniesiony w charakterystycznym dla epoki gotyckim stylu, z wykorzystaniem pozostałości wcześniejszego gmachu. Biorąc pod uwagę wydarzenia, jakie miały miejsce w XV wieku, ratusz przeszedł kompleksową rekonstrukcję, głównie w wyniku zniszczeń wynikłych w latach 1457-1460 w czasie wojny trzynastoletniej. Kolejna renowacja miała miejsce w 1901 roku, po pożarze, który zniszczył znaczną część miasta 26 lipca 1899, a prace nad odbudową prowadził Conrad Steinbrecht.
Budowla została wzniesiona na planie prostokąta, oferując dwie kondygnacje oraz podpiwniczenie. Ratusz jest przykładem typowej architektury gotyckiej, charakteryzującej się dwuspadowym dachem, który ozdabiają dwa finezyjne szczyty, a także centralnie ulokowana wieżyczka. Częściowo zniszczony dach w 1899 roku został pieczołowicie odbudowany przez Bernharda Schmida, który na wieżyczce umieścił ocalałe z pożaru elementy, takie jak krzyż, kula oraz chorągiewka z datą 1686.
W wieżyczce ratusza znajdował się kat. dzwon odlany w 1407 roku, a także kapsuła czasu, co podkreśla jego historyczne znaczenie. Na piętrze budynku mieściły się sale rady miejskiej oraz ław, podczas gdy w piwnicach, znanych z gotyckich sklepień, funkcjonowała restauracja „Ratskeller”. W 1925 roku, z inicjatywy burmistrza, otwarto izbę pamięci Paula von Hindenburga.
Do 1919 roku ratusz pełnił funkcję samorządu miejskiego, jednak po przeniesieniu tych obowiązków do Nowego Ratusza, część pomieszczeń zaczęła wykorzystywać lokalna policja. Aktualnie w budynku znajduje się Miejski Dom Kultury „Ratusz”. Obydwie kondygnacje różnią się architektonicznie — w dolnej części są obszerne podcienia, a w górnej znajdują się ostrołukowe wnęki z oknami. Całość budowli układają blanki, a urok dopełniają nadwieszone wieżyczki i dekoracyjne szczyty. Na dachu widnieje neogotycka latarenka.
30 maja 1926 roku przed ratuszem miała miejsce uroczystość odsłonięcia fontanny Bractwa Strzeleckiego. Brązową figurę przedstawiającą strzelca wykonał Walter Rosenberg z Królewca, podczas gdy kamienny postument zrealizował lokalny kamieniarz Hermann Still. Ratusz w Malborku jest jednym z niewielu reliktów gotyckiego Starego Miasta. Oprócz niego w mieście zachowały się jedynie dwie bramy miejskie, a mianowicie Brama Mariacka oraz Brama Garncarska, a także kościół farny, fragmenty murów obronnych oraz mury Szkoły Łacińskiej.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 05.07.2013 r.]
- Radosław Konczyński, Już wiadomo, co skrywała kapsuła czasu z Ratusza Staromiejskiego w Malborku. To list od Steinbrechta z opisem pożaru i odbudowy [online], Malbork Nasze Miasto, 13.05.2024 r. [dostęp 19.05.2024 r.]
- Piotr Skurzyński "Warmia, Mazury, Suwalszczyzna" Wyd. Sport i Turystyka - Muza S.A. Warszawa 2004 r.
- Antoni Romuald Chodyński: Malbork. Warszawa: Arkady, 1982 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Zabytki":
Wodociągowa wieża ciśnień w Malborku | Brama Garncarska w Malborku | Brama Mariacka w Malborku | Zamek w Malborku | Twierdza MalborkOceń: Ratusz w Malborku