Najnowsze zmiany w procedurze rekrutacji do służby w Policji zostały wprowadzone na mocy ustawy, którą 14 października br. podpisał Prezydent RP Andrzej Duda. Ustawa ma na celu zwiększenie efektywności prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych, a także pozyskanie nowych kandydatów, którzy odpowiadają potrzebom formacji. Wśród najważniejszych zmian znajduje się wprowadzenie ułatwień dla absolwentów klas mundurowych oraz byłych funkcjonariuszy Policji. Zmiany te mają przyczynić się do optymalizacji procesu rekrutacji w jednostkach policyjnych.
Jednym z kluczowych elementów ustawy jest możliwość zarządzania postępowaniem kwalifikacyjnym przez Komendanta-Rektora Akademii Policji oraz komendantów szkół policyjnych. Umożliwi to lepsze dostosowanie rekrutacji do potrzeb kadrowych Policji, w szczególności w odniesieniu do kandydatów z kwalifikacjami specjalistycznymi. Nowością są także uproszczone procedury dla byłych funkcjonariuszy, którzy mogą przystąpić do rekrutacji bez przymusu wykonywania niektórych testów w zależności od długości przerwy w służbie.
Ustawa wprowadza również rozwiązania dotyczące rekrutacji absolwentów oddziałów o profilu mundurowym. Dzięki nowym regulacjom, uczniowie będą mogli przystąpić do testu sprawności fizycznej w ostatnim roku nauki, a jego ważność wyniesie 3 lata. Ponadto, w przypadku kandydatów, którzy ubiegają się o służbę kontraktową, ustawa przewiduje nowe przepisy dotyczące mianowania i procedur mających na celu usprawnienie procesu rekrutacji. Zgodnie z planem, zmiany wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia, co pozwoli na szybką adaptację nowych regulacji w jednostkach Policji.
Źródło: Policja Malbork
Oceń: Zmiany w procedurze doboru do służby w Policji
Zobacz Także